Drabinka gimnastyczna w domu – czy to dobry pomysł?

Drabinki gimnastyczne kojarzą się najczęściej z salą gimnastyczną lub siłownią. Służą do wielu ćwiczeń ogólnorozwojowych, zarówno bezpośrednio, jak i jako baza do podwieszania ławeczek, drążków lub innych przyrządów do ćwiczeń. Dzieci uwielbiają je za możliwość wspinania się i zwisania. Drabinka gimnastyczna zachęca do aktywności fizycznej. Kiedy więc warto zamontować ją w domu i jakie korzyści może to przynieść dzieciom?

Dla kogo drabinka gimnastyczna

Drabinka gimnastyczna to przydatny sprzęt nie tylko dla aktywnych sportowców. Ułatwia utrzymanie i budowę formy wszystkim, którzy aktywnie spędzają czas. Szczególnie docenią ją również:

– pacjenci po pobycie w szpitalu, wymagający rehabilitacji,

– starsze osoby, które pragną utrzymać sprawność,

– trenujący balet, taniec lub akrobatykę,

– cierpiący na bóle mięśni i narządu ruchu,

– osoby mające pracę siedzącą lub w pozycji wymuszonej,

– wszyscy, którzy rekreacyjnie chcą poćwiczyć,

– wszystkie dzieci

drabinka gimnastyczna drewniana w domu

Dysponując wolnym pomieszczeniem: pokojem, strychem lub piwnicą, można pokusić się o zrobienie pokoju do ćwiczeń. Można wówczas zaplanować przestrzeń, dodając inne przyrządy, takie jak rowerek, bieżnię lub matę. Do zainstalowania ławeczki lub wyciągów z powodzeniem można wykorzystać drabinkę gimnastyczną, tworząc pełnoprawną siłownię. Ograniczeniem są tylko: przestrzeń, finanse i oczywiście potrzeba. Co jednak w przypadku, gdy wszystkie pomieszczenia w domu są zagospodarowane? Wówczas wystarczy kawałek wolnej ściany, na przykład w sypialni lub w pokoju dziecka.

Na co zwrócić uwagę, montując drabinkę gimnastyczną

Drabinka gimnastyczna w domu, zwłaszcza gdy będą wspinać się na nią dzieci, musi być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego należy przestrzegać następujących zasad:

– drabinka gimnastyczna musi być umocowana do ściany w sposób trwały, na odpowiednio dobranych kołkach lub kotwach. Ponieważ mocowanie musi wytrzymać duże obciążenie, nie wolno montować drabinki bezpośrednio do ściany kartonowo – gipsowej na lekkim stelażu, bez wcześniejszego jej wzmocnienia.

– wokół drabinki (zarówno z boku, jak i z przodu) należy zapewnić przestrzeń bez ostrych kantów i krawędzi, o które mogłoby zahaczyć zwisające lub zeskakujące ze szczebli dziecko.

– posadzka powinna być wykonana z amortyzującego materiału (miękkie drewno, wykładzina). Wylewka betonowa lub terakota przy upadku mogą spowodować nieodwracalne w skutkach obrażenia. Dobrą praktyką jest podłożenie pod drabinkę na czas zabawy miękkiego materaca do ćwiczeń.

– w przypadku mniejszych dzieci podczas zabawy należy zapewnić nadzór osoby dorosłej.

Drabinka gimnastyczna to znakomity pomysł, by zachęcić domowników do aktywnego uprawiania sportu. Dodatkową atrakcją dla dzieci może być przywieszenie na dodatkowym ramieniu huśtawki lub lin do wspinania, dzięki którym drabinka zamieni się w plac zabaw.